Taksa notarialna – mity i fakty

utworzone przez | 22 lutego 2018 | Czynności notarialne

O niebotycznych wynagrodzeniach pobieranych przez notariuszy krążą legendy. Trudno dociec, kto jest ich autorem, skoro, jak wykazano w poprzednim artykule, ,,Statystyczny Polak’’ bywa gościem nader rzadko spotykanym w kancelarii notarialnej. Niemniej; mit istnieje i pora się z nim rozprawić za pomocą faktów, czyli bezwzględnie.

Od czego zależy wynagrodzenie notariusza?

Zacznijmy od tego, że notariusz jako urzędnik państwowy, nie świadczy usług, ale wykonuje czynności notarialne. Jest zobligowany do respektowania rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Nie ma podstaw prawnych do zawyżenia kwoty należnej za wykonanie powierzonej czynności notarialnej, może natomiast ją obniżyć, zrzekając się niejako przysługującego prawa do wyższego wynagrodzenia. Logicznym jest, iż wysokość taksy zależy od wartości czynności notarialnej i powiększa się wraz z jej wzrostem. Dla przykładu: im droższą nieruchomość nabędziemy, tym wyższa taksa przysługiwać będzie notariuszowi tytułem sporządzenia dokumentów prawnie legalizujących daną transakcję.

Istnieją czynności notarialne, przy sporządzaniu których pobiera się tylko ułamkową część taksy notarialnej (np. ½ maksymalnej stawki, ¼ maksymalnej stawki, itp.) oraz czynności, przy których taksa notarialna uniezależniona zostaje od wartości czynności i przyjmuje wartość stałą. Powyższa sytuacja dotyczy m.in. sporządzania testamentu, potwierdzenia dziedziczenia, zawierania umów małżeńskich.

Internet służy kalkulatorami stawek taksy notarialnej. W domowym zaciszu możemy samodzielnie poznać, na jakie koszty powinniśmy być przygotowani przy sporządzaniu aktu notarialnego czy dokonaniu czynności notarialnej. W kancelarii notarialnej nie przystoi się targować, nie tylko z uwagi na powagę instancji i status quo notariusza, zawsze jednak należy podjąć próbę dojścia do porozumienia zadowalającego pertraktujące strony. Na tym wszak zasadza się istota notariatu.

Co składa się na wynagrodzenie notariusza?

Pamiętajmy, że na wynagrodzenie notariusza składają się jeszcze podatki (od czynności cywilnoprawnych oraz VAT) i opłaty sądowe, których negocjować nie sposób, ponieważ regulowane są odrębnymi przepisami. W uzasadnionych przypadkach, kiedy koszt opłat notarialnych okaże się zbyt wysoki, należy zwrócić się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia kosztów notarialnych. Sąd rozpatrzy wniosek i jeśli uzna to za zasadne, wyznaczy notariusza z urzędu, który wykona wymagane prawem czynności na koszt Skarbu Państwa.

*Na potrzeby niniejszego artykułu pominiemy na chwilę maksymę, iż dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach.

Darowizna nieruchomości

Darowizna nieruchomości polega na obdarowaniu kogoś majątkiem, co bezpośrednio wiąże się z  przeniesieniem prawa własności nieruchomości i wymaga zawarcia stosownego aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza. W sytuacji, gdy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta – konieczne jest złożenie wniosku o dokonanie wpisu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat darowizny nieruchomości?

Testament u notariusza

Testament można sporządzić samodzielnie albo w formie aktu notarialnego. Nie można powiedzieć, że któryś z testamentów jest „lepszy” albo „bardziej zgodny z prawem”, bo oba rodzą skutki prawne. Czym więc różnią się między sobą?

Depozyt notarialny – czym jest I czy warto z niego skorzystać?

Depozyt notarialny stanowi formę zabezpieczenia i jest najczęściej używany w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości. Może być to jednak również usługa świadczona w ramach czynności notarialnych, która polega na przyjęciu na przechowanie, a następnie wydanie wskazanej osobie pieniędzy lub innych rzeczy, o których przeczytają Państwo w dalszej części artykułu.

Księga wieczysta – co zawiera?

Księga wieczysta dzieli się na cztery działy. Warto wiedzieć jakie informacje znajdują się w poszczególnych działach księgi wieczystej. Tylko wtedy możliwe jest szybkie odszukanie interesujących danych. Najczęściej korzysta się z działu trzeciego. Są tam wpisane informacje dotyczące między innymi służebności, roszczeń z umów przedwstępnych czy te o wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Dozwolone w prawie polskim zawarcie umowy o alimenty w formie aktu notarialnego, bywa w wielu przypadkach znacznie bardziej korzystne niż kierowanie sprawy do sądu. Decydując się na tę formę polubownego rozwiązania kwestii finansowych – obie strony umowy mogą samodzielnie i w miarę szybko ustalić: wysokość alimentów, termin oraz formę ich płatności.

Dział spadku

Dział spadku jest pojęciem prawnym oznaczającym określenie wartości wchodzącego w skład spadku, a także jego podziale pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami. O spadku słyszeli wszyscy, czym jest jednak dział spadku i w jaki sposób następuje? Krótko mówiąc: jak podzielić spadek między spadkobierców? Czy musi być pełny, czy częściowy, przeprowadzony w sądzie, a może u notariusza?

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy o nim mowa?

Zasiedzenie nieruchomości jest terminem, o którym mowa w Kodeksie Cywilnym, odnoszącym się do nabycia własności przez posiadacza nieruchomości, niebędącego jej właścicielem. O zasiedzeniu samoistnym mowa, jeśli posiada ją nieprzerwanie przez 20 lat. Z kolei, jeśli mowa o posiadaniu w złej wierze, okres zasiedzenia wynosi wówczas 30 lat.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest umową, za pomocą której strona lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej. Jaką funkcję pełni umowa przedwstępna i w jakiej formie może zostać zawarta? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat umowy przedwstępnej?

Jakie umowy możemy spisać u notariusza?

Często potrzebujemy profesjonalnej pomocy notarialnej, jednak nie wiemy jakie umowy możemy spisać u notariusza… Prawda jest taka, że każda umowa może zostać spisana notarialnie, jednak nie każda tego wymaga. Przepisy prawa wyraźnie wskazują na katalog umów, które wymagają bezwzględnego zawarcia ich w kancelarii notarialnej. O jakich umowach mowa i na czym konkretnie to polega?

Umowa darowizny a umowa dożywocia

Umowa darowizny i umowa dożywocia pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości. Nie są one jednak tożsame. Różnią się przede wszystkim w kwestiach związanych z odpłatnością, a także obowiązkiem podatkowym. Darowizny dokonuje się tytułem darmym, z kolei dożywocie stanowi przekazanie nieruchomości w zamian za opiekę. Więcej w dalszej części artykułu.