O rozdzielności majątkowej

utworzone przez | 28 września 2018 | Czynności notarialne

Zgodnie z polskim prawem z dniem ślubu powstaje pomiędzy nowożeńcami ustrój wspólności majątkowej. Oznacza to połączenie we wspólną własność majątkową wszystkiego, czego małżeństwo się dorobiło, zakupiło czy też otrzymało w prezencie przez okres swego trwania. Za tą formą prawną idą przywileje przysługujące współmałżonkom: czy to w postaci możliwości wspólnego rozliczania się z fiskusem, czy też większej przychylności ze strony banków, które chętniej udzielają kredytów parom solidarnie ręczącym za siebie.

Niestety, małżeńska wspólność majątkowa wiąże się z ograniczeniami w rozporządzaniu majątkiem własnym każdego z małżonków. Nie mówimy tu o dorobku zgromadzonym przed ślubem, ten stanowi majątek odrębny każdego z partnerów. W artykule poniższym przeanalizujemy możliwość wyłączenia prawa wspólności ustawowej.

Zacznijmy od tego, że czynność ta prawem wymaga formy aktu notarialnego, zatem leży w kompetencjach notariusza. Może on, na wniosek stron i za ich zgodą, w dowolnym czasie trwania związku małżeńskiego, a nawet przed ślubem (w postaci intercyzy przedmałżeńskiej), dokonać formalnego zniesienia ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej. Efektem tej czynności prawnej jest ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Każdy z małżonków zachowuje prawo do samodzielnego, nieograniczonego zawiadowania zgromadzonymi przez siebie dobrami i nie odpowiada za zobowiązania finansowe swego partnera. W razie rozwodu unika się perturbacji związanych z podziałem majątku, ponieważ każda ze stron pozostaje przy odrębnej własności.

Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad zmianą statusu matrymonialnego, należałoby rozpatrzyć, najlepiej jeszcze przed ślubem, czy nie skorzystać z tej formy regulacji prawnej. Ze swojej strony –  zachęcamy do kontaktu z kancelarią notarialną. Rozważmy tę wątpliwość wspólnie! Niewykluczone, że wybierzemy zupełnie inną opcję… Ale o tym w kolejnym artykule.

Oszustwo w świetle kodeksu karnego

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Opinia biegłego

Opinia biegłego jest szczególnym środkiem dowodowym w postępowaniu cywilnym. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki stopień obiektywizmu ze względu na to, że jest sporządzana przez bezstronną osobę w sporze pomiędzy stronami. Co powinniśmy wiedzieć na temat treści i formy?

Pełnomocnictwo w świetle kodeksu cywilnego

Pełnomocnictwo umożliwia osobie, która je posiada, zastępować nas przy określonej czynności. Najczęściej dotyczy ono spraw urzędowych, występowania w naszym imieniu przed sądem, czy zawierania umów. W jaki sposób następuje ustanowienie pełnomocnika, kto i w jakich okolicznościach może nim zostać? Co jeszcze warto wiedzieć o pełnomocnictwie dowiecie się w dalszej części artykułu.

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy o nim mowa?

Zasiedzenie nieruchomości jest terminem, o którym mowa w Kodeksie Cywilnym, odnoszącym się do nabycia własności przez posiadacza nieruchomości, niebędącego jej właścicielem. O zasiedzeniu samoistnym mowa, jeśli posiada ją nieprzerwanie przez 20 lat. Z kolei, jeśli mowa o posiadaniu w złej wierze, okres zasiedzenia wynosi wówczas 30 lat.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest umową, za pomocą której strona lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej. Jaką funkcję pełni umowa przedwstępna i w jakiej formie może zostać zawarta? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat umowy przedwstępnej?

Spadkobierca ustawowy i testamentowy

Spadkobierca zgodnie z definicją jest to podmiot, na którego przechodzi ogól praw i obowiązków po osobie zmarłej. W prawie wyróżnić możemy spadkobiercę ustawowego i testamentowego. Na czym polega różnica między nimi i kto może zostać spadkobiercą, a kto takiej możliwości nie ma? Ta wiedza przyda się każdemu!

Dział spadku

Dział spadku jest pojęciem prawnym oznaczającym określenie wartości wchodzącego w skład spadku, a także jego podziale pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami. O spadku słyszeli wszyscy, czym jest jednak dział spadku i w jaki sposób następuje? Krótko mówiąc: jak podzielić spadek między spadkobierców? Czy musi być pełny, czy częściowy, przeprowadzony w sądzie, a może u notariusza?

Intercyza

Intercyza jest umową stanowiącą o rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty. Kiedy należy ją spisać i na czym dokładnie polega intercyza?

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności sprawiają, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wierzytelności, a wierzyciel dochodzi ich z samego przedmiotu zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia rzeczowe wyróżniamy i czym się charakteryzują? Co powinniśmy wiedzieć na temat hipoteki i pod jakimi postaciami ona występuje?

Nieważność testamentu

Nieważność testamentu może wystąpić w kilku przypadkach, które szerzej opiszemy w tym artykule. Przede wszystkim może się to wiązać z różnymi rodzajami wad testamentu, a wykazanie jego nieważności skutkuje jego podważeniem. Co w takim razie warto wiedzieć w tym zakresie?