O wizycie ,,Statystycznego Polaka’’ w kancelarii notarialnej

utworzone przez | 22 lutego 2018 | Czynności notarialne

W tej materii dane są bezwzględne i przerażające równocześnie. Otóż: tzw. ,,przeciętny Polak’’ odwiedza kancelarię notarialną raz w życiu. Niby każdy ma świadomość posiadania konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a o ,,świętym prawie własności’’ głośno bywa przy okazji afer reprywatyzacyjnych, statystyki – ani drgną!

Mało pomocne w tym zakresie okazują się kampanie społeczne mające za cel przybliżenie instytucji notariatu społeczeństwu polskiemu. Z inicjatywy samorządu notarialnego od 2010 roku cyklicznie, w ostatnią sobotę listopada, organizowany jest w większych miastach Polski: ,,Dzień Otwarty Notariatu’’. I tak: w zeszłorocznej, ósmej już edycji, przebiegającej pod hasłem ,,Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek’’. Otwarta formuła imprezy nie ogranicza tematyki poruszanych zagadnień, daje natomiast sposobność zasięgnięcia bezpośredniej opinii notariusza w interesujących nas kwestiach prawnych. Na uruchomionej przy okazji akcji stronie internetowej, udostępnione zostały filmy i materiały informacyjne promujące w przystępny sposób ideę ,,Dnia Otwartego Notariatu’’, którą jest: ,,edukacja prawna. Z codziennej praktyki notarialnej i obserwacji wynika, że poziom wiedzy prawnej Polaków jest stosunkowo niski. Osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy, która pozwoliłaby skutecznie zabezpieczyć majątek swój i swojej rodziny. Tracą na tym nie tylko oni, ale także ich najbliżsi.’’*

Wracając do tytułowego bohatera artykułu, czy faktycznie tak mało obchodzi go własny status materialny i prawo do dowolnego dysponowania zgromadzonym majątkiem? Może żyjemy w społeczeństwie idealnym, które za nic ma dobra gromadzone całymi latami, nakładem pracy i czasu, mocą wielu wyrzeczeń i kompromisów? ,,Dorobek całego życia’’ zbywamy milczeniem?

Przeczą temu wokandy sądowe, które każdego dnia donoszą o sporach w kwestiach majątkowych. Warto zatem zawczasu wykazać się rozsądkiem i skorzystać z porady ,,sędziego braku sporu’’, jak nie bez powodu; zwykło się nazywać notariusza.

*cytat za: http://www.porozmawiajznotariuszem.pl/5675/Dla_mediow

Oszustwo w świetle kodeksu karnego

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Opinia biegłego

Opinia biegłego jest szczególnym środkiem dowodowym w postępowaniu cywilnym. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki stopień obiektywizmu ze względu na to, że jest sporządzana przez bezstronną osobę w sporze pomiędzy stronami. Co powinniśmy wiedzieć na temat treści i formy?

Pełnomocnictwo w świetle kodeksu cywilnego

Pełnomocnictwo umożliwia osobie, która je posiada, zastępować nas przy określonej czynności. Najczęściej dotyczy ono spraw urzędowych, występowania w naszym imieniu przed sądem, czy zawierania umów. W jaki sposób następuje ustanowienie pełnomocnika, kto i w jakich okolicznościach może nim zostać? Co jeszcze warto wiedzieć o pełnomocnictwie dowiecie się w dalszej części artykułu.

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy o nim mowa?

Zasiedzenie nieruchomości jest terminem, o którym mowa w Kodeksie Cywilnym, odnoszącym się do nabycia własności przez posiadacza nieruchomości, niebędącego jej właścicielem. O zasiedzeniu samoistnym mowa, jeśli posiada ją nieprzerwanie przez 20 lat. Z kolei, jeśli mowa o posiadaniu w złej wierze, okres zasiedzenia wynosi wówczas 30 lat.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest umową, za pomocą której strona lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej. Jaką funkcję pełni umowa przedwstępna i w jakiej formie może zostać zawarta? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat umowy przedwstępnej?

Spadkobierca ustawowy i testamentowy

Spadkobierca zgodnie z definicją jest to podmiot, na którego przechodzi ogól praw i obowiązków po osobie zmarłej. W prawie wyróżnić możemy spadkobiercę ustawowego i testamentowego. Na czym polega różnica między nimi i kto może zostać spadkobiercą, a kto takiej możliwości nie ma? Ta wiedza przyda się każdemu!

Dział spadku

Dział spadku jest pojęciem prawnym oznaczającym określenie wartości wchodzącego w skład spadku, a także jego podziale pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami. O spadku słyszeli wszyscy, czym jest jednak dział spadku i w jaki sposób następuje? Krótko mówiąc: jak podzielić spadek między spadkobierców? Czy musi być pełny, czy częściowy, przeprowadzony w sądzie, a może u notariusza?

Intercyza

Intercyza jest umową stanowiącą o rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty. Kiedy należy ją spisać i na czym dokładnie polega intercyza?

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności sprawiają, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wierzytelności, a wierzyciel dochodzi ich z samego przedmiotu zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia rzeczowe wyróżniamy i czym się charakteryzują? Co powinniśmy wiedzieć na temat hipoteki i pod jakimi postaciami ona występuje?

Nieważność testamentu

Nieważność testamentu może wystąpić w kilku przypadkach, które szerzej opiszemy w tym artykule. Przede wszystkim może się to wiązać z różnymi rodzajami wad testamentu, a wykazanie jego nieważności skutkuje jego podważeniem. Co w takim razie warto wiedzieć w tym zakresie?