Wypis aktu notarialnego
Oryginał aktu notarialnego pozostaje w kancelarii notarialnej przez dziesięć lat, po tym okresie jest przekazywany do sądu wieczystoksięgowego. Strony otrzymują wypisy, które posiadają moc prawną oryginału i są jego dosłownym powtórzeniem. Można w każdym momencie zwrócić się do kancelarii notarialnej o wydanie wypisu, o ile oczywiście, przysługuje nam do tego prawo.
Najważniejsze różnice między oryginałem a wypisem aktu notarialnego
Oryginał aktu notarialnego różni się od wypisu tym, że jest on podpisywany przez strony i notariusza, zaś wypis opatrywany jest klauzulą z informacją komu wypis wydano i zostaje podpisany jedynie przez notariusza oraz opatrzony stosowną pieczęcią. Pieczęć ta jest okrągła, w jej centrum widnieje znak orła, a w otoku znajdują się imię i nazwisko notariusza.
Oryginał aktu notarialnego jest jeden i nie może być wydawany poza siedzibę kancelarii, wypisów zaś jest wiele i są one przekazywane stronom oraz upoważnionym przez prawo organom. Nie popadajmy w panikę zatem, gdy stwierdzimy brak oryginału aktu notarialnego, siłą rzeczy – nie mamy prawa go posiadać. Jako dokument pierwotny i źródłowy na zawsze pozostaje w archiwach instytucji do tego powołanych.
Dodatkowo warto wyjaśnić, skąd wynika rozbieżność pomiędzy numerem widniejącym na pierwszej stronie wypisu, a numerem znajdującym się w klauzuli na stronie ostatniej. Otóż pierwszy numer informuje o miejscu pod jakim oryginał aktu notarialnego został zarejestrowany w repertorium notarialnym*, zaś drugi – to numer pod jakim zarejestrowano konkretny wypis.
Wypis a odpisu aktu notarialnego — różnice
Jak zostało wcześniej wyjaśnione, w trakcie przebiegu czynności notarialnych notariusz sporządza akty, czyli dokumenty będące potwierdzeniem dokonania konkretnej czynności prawnej. Oryginał aktu sporządzony w jednym egzemplarzu przechowywany jest przez 10 lat w archiwum kancelarii, stronom natomiast wydawane są wypisy z aktu notarialnego. Dokumenty te stanowią powtórzenie treści zawartych w oryginale. Na wypisie znajduje się podpis i pieczęć notariusza, który potwierdza zgodność treści dokumentu z aktem notarialnym, dzięki czemu wypis uzyskuje moc prawną oryginału. W nagłówku wypisu aktu zaznacza się, że wydany dokument jest wypisem. Wypis powinien być dosłownym powtórzeniem oryginału.
Z kolei odpisem aktu notarialnego jest dokument odzwierciedlający treści oryginalnego aktu notarialnego wraz z naniesionymi poprawkami. Wydawane są one na wniosek stron postępowania biorących udział w czynnościach notarialnych opisanych w akcie, ich następców prawnych i innych osób upoważnionych. W nagłówku dokumentu powinna znajdować się informacja o tym, że dany dokument stanowi odpis aktu notarialnego. Odpis ma moc prawną oryginału w przypadku, gdy został on notarialnie poświadczony (art. 109 prawa o notariacie).
Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?
Po zawarciu umowy u notariusza strona dostaje odpis aktu notarialnego dla siebie. Jeżeli odpis zaginie lub ulegnie zniszczeniu, strona bez problemu otrzyma w kancelarii kolejny odpis. Zostanie on wydany również innej osobie mającej interes prawny, np. następcy prawnemu strony. Przed wydaniem odpisu notariusz weryfikuje dane zainteresowanego, by potwierdzić, że ma on prawo do uzyskania wypisu.
Za sporządzenie odpisu z akt notarialnych notariusz pobiera opłatę i to niezależnie od tego, czy odpis jest wydawany zaraz po zawarciu umowy, czy też po czasie, gdy osoba mająca interes prawny zgłosi taką prośbę do kancelarii. Maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę, do tego dolicza się 23% VAT. Za stronę uważa się tekst obejmujący nie mniej niż 25 wierszy.
Nie istnieje żaden centralny rejestr aktów notarialnych, więc po odpis trzeba udać się do kancelarii, w której został on sporządzony. Co więc w sytuacji, gdy notariusz przestał prowadzić kancelarię, a ona już nie istnieje? Sytuacja na szczęście tylko pozornie wydaje się trudna. Jedno z rozporządzeń regulujących pracę notariuszy przesądza, że w razie zaprzestania prowadzenia kancelarii notarialnej, akty i księgi notarialne oraz złożone na przechowanie dokumenty notariusz lub osoba wskazana przez radę izby notarialnej przekazuje do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii. W takiej sytuacji wypisy aktów notarialnych przekazanych do archiwum ksiąg wieczystych wydaje sąd rejonowy.
* repertorium notarialne – księga notarialna, w której zapisuje się dane dotyczące rozpatrywanych spraw (Słownik języka polskiego PWN)
Protokół notarialny
Protokół notarialny to formalny zapis potwierdzający dokonanie różnych działań prawnych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie wiarygodności i bezpieczeństwa prawnego transakcji, ale może także stanowić podstawę do egzekwowania praw i roszczeń wynikających z umów. Za pomocą protokołu notarialnego można także usunąć drobne błędy, które znalazły się w innym akcie notarialnym.
Poświadczenie własnoręczności podpisu
Notarialne poświadczenie podpisu to procedura, w której notariusz oficjalnie potwierdza autentyczność podpisu osoby na dokumencie. Poświadczenie minimalizuje ryzyko, że osoba, na którą wskazuje podpis, w przyszłości zaprzeczy, że to ona go złożyła. Sporządzone przez notariusza poświadczenie daje pewność prawną i chroni strony przed potencjalnymi sporami dotyczącymi autentyczności dokumentu.
Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza
Sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia jest jednym ze sposobów potwierdzenia tego, kto został powołany do spadku i w jakiej jego części. To procedura szybsza i tańsza niż postępowanie sądowe, ale wymaga zgody wszystkich spadkobierców. Kiedy możliwe jest stwierdzenie nabycia spadku u notariusza? Ile kosztuje akt poświadczenia dziedziczenia?
Umowa warunkowa sprzedaży
Umowa warunkowa sprzedaży nieruchomości to porozumienie, w którym właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia jej własności na kupującego, lecz czyni to pod jakimś warunkiem. Gdy ten warunek zostanie spełniony, strony zawrą drugą umowę, która już w sposób bezwarunkowy przenosi własność na kupującego.
Ustanowienie hipoteki przez notariusza
Ustanowienie hipoteki stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. Jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z obowiązku spłaty, kredytodawca ma prawo doprowadzić do licytacji nieruchomości objętej hipoteką. Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umownej może być sporządzone u notariusza w formie aktu notarialnego. Na czym i ile kosztuje wpis do księgi wieczystej u notariusza?
Darowizna nieruchomości
Darowizna nieruchomości polega na obdarowaniu kogoś majątkiem, co bezpośrednio wiąże się z przeniesieniem prawa własności nieruchomości i wymaga zawarcia stosownego aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza. W sytuacji, gdy dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta – konieczne jest złożenie wniosku o dokonanie wpisu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat darowizny nieruchomości?
Otwarcie i ogłoszenie testamentu u notariusza
Otwarcie testamentu może nastąpić w dowolnym momencie po śmierci spadkodawcy. Cały proces może odbyć się zarówno u notariusza, jak i w sądzie. Opisujemy, jak wygląda procedura otwarcia i ogłoszenia testamentu w kancelarii notarialnej.
Testament u notariusza
Testament można sporządzić samodzielnie albo w formie aktu notarialnego. Nie można powiedzieć, że któryś z testamentów jest „lepszy” albo „bardziej zgodny z prawem”, bo oba rodzą skutki prawne. Czym więc różnią się między sobą?
Notarialne poświadczenie zgodności z oryginałem
Formalności towarzyszą nam przez całe życie, od metryki urodzin aż po akt zgonu – nasze życie jest udokumentowane. Nic zatem dziwnego, że z warunkiem przedłożenia wymaganych prawem dokumentów spotkamy się niemal na każdym kroku. Dlatego też jedną z najczęstszych, obok sporządzania aktów notarialnych, czynnością dokonywaną przez notariusza jest stwierdzenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym pierwowzorem dokumentu.
Depozyt notarialny – czym jest I czy warto z niego skorzystać?
Depozyt notarialny stanowi formę zabezpieczenia i jest najczęściej używany w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości. Może być to jednak również usługa świadczona w ramach czynności notarialnych, która polega na przyjęciu na przechowanie, a następnie wydanie wskazanej osobie pieniędzy lub innych rzeczy, o których przeczytają Państwo w dalszej części artykułu.
Księga wieczysta – co zawiera i jak ją czytać?
Księga wieczysta dzieli się na cztery działy. Warto wiedzieć jakie informacje znajdują się w poszczególnych działach księgi wieczystej. Tylko wtedy możliwe jest szybkie odszukanie interesujących danych. Najczęściej korzysta się z działu trzeciego. Są tam wpisane informacje dotyczące między innymi służebności, roszczeń z umów przedwstępnych czy te o wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego
Dozwolone w prawie polskim zawarcie umowy o alimenty w formie aktu notarialnego, bywa w wielu przypadkach znacznie bardziej korzystne niż kierowanie sprawy do sądu. Decydując się na tę formę polubownego rozwiązania kwestii finansowych – obie strony umowy mogą samodzielnie i w miarę szybko ustalić: wysokość alimentów, termin oraz formę ich płatności.
Dział spadku
Dział spadku jest pojęciem prawnym oznaczającym określenie wartości wchodzącego w skład spadku, a także jego podziale pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami. O spadku słyszeli wszyscy, czym jest jednak dział spadku i w jaki sposób następuje? Krótko mówiąc: jak podzielić spadek między spadkobierców? Czy musi być pełny, czy częściowy, przeprowadzony w sądzie, a może u notariusza?
Intercyza – umowa małżeńska majątkowa
Intercyza jest umową stanowiącą o rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty. Kiedy należy ją spisać i na czym dokładnie polega intercyza?
Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu – wszystko, co warto wiedzieć
Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu jest również potocznie nazywana umową sprzedaży i dotyczy przede wszystkim mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Co dokładnie powinna zawierać umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu? W jakim celu się ją podpisuje?