Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności

utworzone przez | 21 listopada 2022 | Czynności notarialne

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności sprawiają, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wierzytelności, a wierzyciel dochodzi ich z samego przedmiotu zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia rzeczowe wyróżniamy i czym się charakteryzują? Co powinniśmy wiedzieć na temat hipoteki i pod jakimi postaciami ona występuje?

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności – podstawowe informacje

Zastaw jest jednym z zabezpieczeń oznaczonej wierzytelności. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której dłużnik nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań, wierzyciel ma prawo sprzedać rzecz objętą zastawem w trybie egzekucji sądowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że przedmiotem zastawu mogą być wyłącznie rzeczy ruchome ustanowione na prawach zbywalnych. Zastaw może być ustanowiony na podstawie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, a także ustawy. Wyróżniamy zastawy rejestrowe i skarbowe. Zastaw rejestrowy wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia go do rejestru sądu rejonowego i daje możliwość pozostawienia przedmiotu zastawu u zastawcy (dłużnika). Z kolei zastaw skarbowy służy zabezpieczeniu wierzytelności na rzecz Skarbu Państwa.

Kolejnym przykładem ograniczonego prawa rzeczowego jest hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie wierzytelności na nieruchomości i wynika ze stosunku prawnego zawartego pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Wierzyciel ma pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Przedmiotem hipoteki mogą być nieruchomości, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie w całości lub części ułamkowej.

Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności – hipoteka

Hipoteka może występować pod różnymi postaciami. Poniżej przedstawimy ich różne rodzaje, by mieli Państwo możliwość zrozumienia, na czym polegają różnice pomiędzy nimi. Szukając informacji na temat zabezpieczeń rzeczowych wierzytelności, na pewno warto zapoznać się z tymi informacjami.

  • hipoteka łączna – obciąża ona kilka nieruchomości, a wierzyciel może żądać zabezpieczenia się z dowolnej z nich.
  • hipoteka kaucyjna – zabezpiecza wierzytelność (istniejącą lub dopiero mogącą powstać) o nieustalonej wysokości.
  • odwrócona hipoteka – umożliwia uwolnienie zamrożonego w nieruchomości kapitału.
  • hipoteka dożywotnia – odsetki są dyskontowane z góry lub sukcesywnie naliczane.
  • przeniesienie własności – przeniesienie praw własności do całości lub części nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę lub jednorazową wypłatę, a także udzielenie właścicielowi dożywotniej dzierżawy.

 

 

Oszustwo w świetle kodeksu karnego

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Opinia biegłego

Opinia biegłego jest szczególnym środkiem dowodowym w postępowaniu cywilnym. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki stopień obiektywizmu ze względu na to, że jest sporządzana przez bezstronną osobę w sporze pomiędzy stronami. Co powinniśmy wiedzieć na temat treści i formy?

Pełnomocnictwo w świetle kodeksu cywilnego

Pełnomocnictwo umożliwia osobie, która je posiada, zastępować nas przy określonej czynności. Najczęściej dotyczy ono spraw urzędowych, występowania w naszym imieniu przed sądem, czy zawierania umów. W jaki sposób następuje ustanowienie pełnomocnika, kto i w jakich okolicznościach może nim zostać? Co jeszcze warto wiedzieć o pełnomocnictwie dowiecie się w dalszej części artykułu.

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy o nim mowa?

Zasiedzenie nieruchomości jest terminem, o którym mowa w Kodeksie Cywilnym, odnoszącym się do nabycia własności przez posiadacza nieruchomości, niebędącego jej właścicielem. O zasiedzeniu samoistnym mowa, jeśli posiada ją nieprzerwanie przez 20 lat. Z kolei, jeśli mowa o posiadaniu w złej wierze, okres zasiedzenia wynosi wówczas 30 lat.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest umową, za pomocą której strona lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości tzw. umowy przyrzeczonej. Jaką funkcję pełni umowa przedwstępna i w jakiej formie może zostać zawarta? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat umowy przedwstępnej?

Spadkobierca ustawowy i testamentowy

Spadkobierca zgodnie z definicją jest to podmiot, na którego przechodzi ogól praw i obowiązków po osobie zmarłej. W prawie wyróżnić możemy spadkobiercę ustawowego i testamentowego. Na czym polega różnica między nimi i kto może zostać spadkobiercą, a kto takiej możliwości nie ma? Ta wiedza przyda się każdemu!

Dział spadku

Dział spadku jest pojęciem prawnym oznaczającym określenie wartości wchodzącego w skład spadku, a także jego podziale pomiędzy poszczególnymi spadkobiercami. O spadku słyszeli wszyscy, czym jest jednak dział spadku i w jaki sposób następuje? Krótko mówiąc: jak podzielić spadek między spadkobierców? Czy musi być pełny, czy częściowy, przeprowadzony w sądzie, a może u notariusza?

Intercyza

Intercyza jest umową stanowiącą o rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty. Kiedy należy ją spisać i na czym dokładnie polega intercyza?

Nieważność testamentu

Nieważność testamentu może wystąpić w kilku przypadkach, które szerzej opiszemy w tym artykule. Przede wszystkim może się to wiązać z różnymi rodzajami wad testamentu, a wykazanie jego nieważności skutkuje jego podważeniem. Co w takim razie warto wiedzieć w tym zakresie?

Depozyt notarialny – czym jest I czy warto z niego skorzystać?

Depozyt notarialny stanowi formę zabezpieczenia i jest najczęściej używany w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości. Może być to jednak również usługa świadczona w ramach czynności notarialnych, która polega na przyjęciu na przechowanie, a następnie wydanie wskazanej osobie pieniędzy lub innych rzeczy, o których przeczytają Państwo w dalszej części artykułu.